تاریخ شمسی :
دوشنبه - ۴ شهریور - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الإثنين / 25 ذو الحجة / 1440
تاریخ میلادی :
Aug 26 2019
ساعت :
23 آ
1396

سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی روده باریک با زمینه ژنتیکی (ارثی) است که به شکل پاسخ نامناسب سیستم ایمنی فرد به گلوتن و گلیادین موجود در رژیم غذایی حاوی غلات و گندم بروز می کند. زمانی که فرد مبتلا گلوتن دریافت می کند سیستم ایمنی فرد فعال شده و به سلول های روده حمله می کند. این امر منجر به آسیب سطح جذبی روده گرديده و در نتیجه بدن قادر نخواهد بود مواد مغذی مانند چربی، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی را جذب کند.

علائم این بیماری متعدد می باشد. شایع ترین علائم گوارشی شامل اسهال، نفخ، کاهش وزن، اسهال چرب می‌باشد. از ساير علائم این بیماری خستگی، آسیب به رشد کودک، كم خوني، آتروفی و ضعف عضلانی است. همچنين سوء جذب کلسیم و ویتامین D موجب شکستگیهای پاتولوژیک استخوان و هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه می‌شود.

شیوع سرطانهای روده در بیماران سلیاکی بالاست. کسانی که اقوام درجه یک آن ها (والدین، خواهر و برادر، فرزند) مبتلا به این بیماری می­باشد شانس بیشتری برای ابتلا دارند. عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی را در القا و تظاهرات این بیماری برعهده دارند.

فاکتور خطرهای ژنتیکی مهم و ضروری در این بیماری، HLA-DQ2 و HLA-DQ8 می‌باشد. که در حدود %98-95 از بیماران سلیاک این فاکتور خطر ژنتیکی را نشان می‌دهند و در صورت منفی بودن هر دو HLA تقریباً می شود بیماری را رد کرد.درمان این بيماران، حفظ يک رژيم غذايي بدون گلوتن (بدون پروتئين‌هاي گندم، چاووار و جو) است. در حال حاضر، جايگزين‌هاي غذایی بدون گلوتن به صورت اختصاصي براي بيماران مبتلا به سلياک در دسترس می باشد.

ارتباط با ما

تلفن تماس: 33357239-041             تلفن تماس: 3335762-041                   info@bonyadigenetic.com

آدرس:  تبریز- خیابان آزادی- نبش خیابان گلگشت- کوی شفا- ساختمان گلگشت- طبقه دوم