تاریخ شمسی :
دوشنبه - ۴ شهریور - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الإثنين / 25 ذو الحجة / 1440
تاریخ میلادی :
Aug 26 2019
ساعت :
23 آ
1396

فیبروز کیستیک CF

بیماری فیبروز کیستیک یا CF: این بیماری ارثی، یک بیماری با الگوی اتوزوم مغلوب است. بیماریهای اتوزوم مغلوب، آن گروه از بیماریها هستند که تنها زمانی در فرزند بروز میدهند که هر دو والد (پدر و مادر) ژن جهش یافته را بصورت نهفته داشته باشند و در فرزندشان بروز میدهد.

در این بیماری علائم وسیعی از بیماری مشاهده میشود. در بعضی از مبتلایان علائم بقدری شدید میباشد که در صورت عدم معالجه صحیح میتواند منجر به مرگ فرد مبتلا شود. در حالیکه در بعضی مبتلایان علائم بیماری فیبروز کیستیک بقدری خفیف است که در زندگی فرد مبتلا، تاثیر بسزایی نمیگذارد.

شدت علائم بیماری در مبتلایان به فاکتورهای زیر وابسته است:

1- نوع موتاسیون ژنی در مبتلا (موتاسیون دلتا اف 508 یا Delta F 508 از آن گروه موتاسیونها است که معمولاً علائم شدید بالینی بهمراه دارد).

2- ژن تعدیل کننده دیگر (این ژن در دست بررسی است و مطالعات بیشتری بر روی این ژن صورت میپذیرد).

3- فاکتورهای محیطی (دود سیگار، گرد و غبار، عفونتهای ویروسی و میکروبی)

اگر در خانواده شما، فرد مبتلا به فیبروز کیستیک وجود دارد، به اطلاع میرساند که اخیراً شبکه ای تشکیل یافته که خانواده های مبتلایان از این طریق با دیگر خانواده های مبتلا و پزشکان متخصص در ارتباط بوده و سوالات خود را میپرسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این شبکه با تلگرام آزمایشگاه ژنتیک دکتر بنیادی تماس گرفته تا اطلاعات بیشتری ارائه گردد.

ارتباط با ما

تلفن تماس: 33357239-041             تلفن تماس: 3335762-041                   info@bonyadigenetic.com

آدرس:  تبریز- خیابان آزادی- نبش خیابان گلگشت- کوی شفا- ساختمان گلگشت- طبقه دوم