تاریخ شمسی :
دوشنبه - ۴ شهریور - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الإثنين / 25 ذو الحجة / 1440
تاریخ میلادی :
Aug 26 2019
ساعت :
23 آ
1396

تب مدیترانه ای فامیلی FMF

FMF یا تب مدیترانه ای فامیلی چیست؟  
 بیماری تب مدیترانه ای فامیلی، یک بیماری ارثی میباشد. شیوع این بیماری در بین ارامنه و ترکهای آذربایجان و ترکهای ترکیه خیلی بیشتر است.بر اساس، مطالعات انجام یافته توسط دکتر بنیادی و همکاران که بر روی بیش از سه هزار فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری تب مدیترانه ای فامیلی صورت گرفته، نشانگر این هست که این بیماری شیوع بالایی در این منطقه دارد.

سوال اول:  در اکثر موارد که افراد مبتلا از ارثی بودن این بیماری باخبر میشوند، سوالی که به ذهنشان میرسد این است که : ولی ما در فامیل اصلاً سابقه بیماری FMF نداشته ایم. 

در پاسخ به این سوال بایستی جواب داد که بیماری تب مدیترانه فامیلی از نوع بیماریهای ارثی مغلوب و نهفته است. یعنی این بیماری زمانی بروز میدهد که پدر و مادر سالم بوده ولی یک ژن جهش یافته داشته باشند و زمانیکه هر دو کپی از ژن جهش یافته به فرزندشان منتقل شود، در فرزند آنها بیماری بروز میدهد (ریسک ابتلاء فرزند اینچنین والدینی، 25درصد است).

سوال دوم: علائم بیماری FMF چیست؟ 

در پاسخ به این سوال بایستی جواب داد که بیماران مبتلا به FMF از دوره های عود کننده تب همراه با درد شکم یا درد قفسه سینه یا درد و تورم مفصلی رنج می برند. در بعضی از مبتلایان جراحی هایی نظیر جراحی آپاندیس، جراحی روده (بدلیل مشکوک بودن به چسبندگی روده) به اشتباه صورت میگیرد. بیماری تب مدیترانه ای فامیلی، در مواردی میتواند باعث نازائی نیز گردد.

سوال سوم: سن بروز بیماری چه زمانی است؟

در پاسخ به این سوال بایستی جواب داد  که سن بروز بیماری وابسته به نوع موتاسیون یا جهشی است که در فرد مبتلا دیده میشود. اگر موتاسیون از نوع موتاسیونهای شدید باشد، در سنین نوزادی و کودکی میتواند بروز دهد و در حدود  90٪  از بیماران، علائم بیماری قبل از 20سالگی شروع می شود. در دخترها بدلیل اینکه این درد را با دردهای دوره ای ماهانه اشتباه میگیرند، در مواردی دیرتر از پسرها متوجه بیماری خود میشوند.

در مواردی در بین بیماران مراجعه کننده مشاهده شده است که در خانواده ای علائم بیماری در سنین بالا (سنین بالاتر از 50 سالگی) تشخیص داده میشود.

سوال چهارم: اگر من مبتلا به بیماری تب مدیترانه ای فامیلی بوده و تحت معالجه قرار نگیرم، عوارض آن چه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال بایستی جواب داد  اگر مبتلایان به بیماری تب مدیترانه ای فامیلی، تحت معالجه قرار نگیرند، بیماری میتواند در مواردی به کلیه آنها صدمه زده و باعث شود که کلیه آنها عملکرد طبیعی و نرمال خود را از دست داده و باعث دفع پروتئین گردد.

نکته قابل توجه این است که اگر شما مبتلا به تب مدیترانه فامیلی بوده و تنها در زمانهای عود بیماری (شکم درد یا تب یا هردو) اقدام به مصرف دارو  تجویز شده توسط پزشک متخصصتان میکنید، شما ناخواسته به کلیه خود صدمه میزنید که میتواند منجر به صدامه دیدگی کلیه و از کار افتادن آن شود.

در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر بنیادی، بیش از 3500 فرد در طی 15 سال گذشته بدلیل داشتن علائم بیماری تب مدیترانه ای فامیلی جهت بررسی ژنتیکی مراجعه نموده اند.

همچنین این مرکز با همکاری متخصصین زیادی از منطقه موفق به بررسی های بیشتری شده که مقالات متعددی در این خصوص در مجلات بین المللی به چاپ رسیده اند که میتوانید به سایت زیر مراجعه و به کلیه مقالات چاپ شده jوسط این مرکز دسترسی پیدا کنید.

FMF

چهت دسترسی به کلیه مقالات چاپ شده توسط این مرکز در خصوص بیماریهای مختلف ارثی و همچنین تب مدیترانه فامیلی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

مقالات چاپ شده

 

ارتباط با ما

تلفن تماس: 33357239-041             تلفن تماس: 3335762-041                   info@bonyadigenetic.com

آدرس:  تبریز- خیابان آزادی- نبش خیابان گلگشت- کوی شفا- ساختمان گلگشت- طبقه دوم